Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /www/z/a/u28283/public_html/includes/un_extensions.php on line 1016
Seznam písní - Hana Zagorová
ZagorovaHana.cz
  Hanka
 ·    Novinky
 ·    Hanka
      -    Život v datech
      -    Ocenění
      -    Svatba
 ·    Muzikál
      -    Jack Rozparovač
      -    Mona Lisa
 ·    PROGRAM
 ·    Knihy
 ·    Tisk-články
      -    2022
      -    2021
      -    2020
      -    2019
      -    2018
      -    2017
      -    2016 II.
      -    2016 I.
      -    2015
      -    2014
      -    2013
      -    2012
      -    2011
      -    2010
      -    2009
      -    2008
      -    2007
      -    2006
      -    2005
      -    2004
      -    2003
      -    2002
      -    2000-2001
      -    1990-1999
      -    1980-1989
      -    1970-1979
      -    1968-1969
 ·    Televizní vystoupení
      -    2010-2013
      -    2000-2009
      -    1990-1999
      -    1980-1989
      -    1970-1979
      -    1964-1969
  Diskografie
 ·    Seznam písní
 ·    Alba sólová
      -    SP
      -    EP
      -    LP
      -    MC
      -    CD
      -    CD on-line
      -    VHS
      -    DVD
 ·    Alba spoluúčasti
      -    EP
      -    LP
      -    MC
      -    CD
      -    VHS
      -    DVD
      -    Zahraniční
 ·    Recenze alb
  Galerie
 ·    Fotografie
 ·    Koncerty-divadlo
      -    Koncerty
      -    Divadlo
 ·    Autogramiády-křty
      -    Autogramiády
      -    Křty
 ·    Propagační materiály
      -    Promo fotokarty
      -    Promo brožury
      -    Plakáty
      -    Noty
 ·    Fan kluby
      -    Praha - 1988-2013
      -    FK Písnička 1992-1993
      -    KPHZ 1990-1993
      -    Nové Město..1975-1990
  Ostatní
 ·    Zájem o vystoupení
 ·    Autogram - Kontakt
 ·    FACEBOOK Hanky
 ·    Hudba ke stažení
Seznam písní

Muzikantská /pohádka/ - 1997 - 8:00

Hudba: Karel Vágner
Napsal: Emil Šaloun

Proč má Petr muzikant zelené housle

Jednou se vracel jeden zatoulaný muzikant v noci lesem domů, říkali mu Petr. Ostatní kamarády muzikanty někde cestou poztrácel. Však také žádný div, vždyť hráli na bále ve vedlejší vesnici a něco popili, a najednou se ocitl v lese sám. Sotva to zjistil, zůstal stát a křikl: „Kamarádi, kde jste?“ Ale nikdo mu neodpověděl. Jenom les tiše zašuměl a někde nad hlavou mu zahoukal sýček. Ale Petr muzikant měl pro strach uděláno! Mávl rukou a povídá: „Ach co, však já se domů už nějak dostanu.“ Dal si housle pod paži a vykročil.

Najednou v dálce před ním mezi stromy zablikalo nějaké světélko. „To budou asi moji kamarádi,“ zaradoval se a hned se za tím světlem pustil. To se všelijak mihotá, chvilku zhasne, pak se zase objeví, zatřepotá se a poposkočí o kus dál. Petr přidal do kroku, ale to světlo ne a ne dohnat. Najednou mu to začalo pod nohama tak nějak divně čvachtat. Vyšel měsíc a Petr vidí, že sešel z cesty, že je uprostřed bažin. Teď také poznal, že to světlo nebylo nic jiného než bludička, co láká zbloudilé pocestné do močálu. A jak se tam tak v těch bažinách motá a hledá, kudy by se dostal ven, zem se mu houpe pod nohama, přišel na takový rozčvachtaný palouk, na mokřinu a tam ve svitu měsíce tancují lesní víly. Petr na ně chvíli koukal a pak zabručel: „Což o to, tancují pěkně, ale něco tomu chybí.“ A pak na ně křiknul: „A copak je to za tanec bez muziky?“ Popadl skřipky a už jezdí smyčcem po strunách a vyhrává, až se prská z močálu.

Lesní víly se nejdříve rozprchly, každá na jinou stranu, ale když slyšely tu muziku, jedna po druhé přiběhly na mokřinu zase zpátky. A Petr muzikant hraje a housle v jeho rukou se chvíli vesele radují, hned na to smutně vzlyknou a vzápětí se dovádivě rozesmějí do uličnické melodie. A lesní víly v rozevlátých závojích z noční mlhy a měsíčního svitu ladně tancují a jejich nožky jakoby se ani nedotýkaly země. A tak to šlo až do rána. Když tma začala světlat a mlhy na okolních blatech zprůsvitněly, přitancovaly lesní víly k muzikantovi: „Ty se nás nebojíš?“ ptali se zadýchaně. „Proč bych se měl bát?“ usmál se Petr, „Vždyť jsem vám nic neudělal.“ „Přijď nám zahrát, až bude měsíc v úplňku,“ žadonily víly, „to tady bude i naše královna.“ Petr slíbil, že přijde a lesní víly ho vyvedly z bažin.

Když přišel domů do vsi a vyprávěl, co se mu přihodilo, každý jenom spráskl ruce. A což teprve, když prozradil, že půjde hrát vílám do močálu ještě jednou. To už se všichni hrůzou křižovali a zrazovali ho, aby už tam nechodil. Ale Petr muzikant se jenom smál a povídá: „Co se slíbí, to se má taky dodržet.“
Nastal úplněk. Petr naladil housle, přejel smyčec kalafunou a vydal se do bažin. A hned u lesa už poletuje světélko, asi už tam čekalo. A jako minule vede ho do močálu. Ale tentokrát už nezhasíná a neposkakuje sem a tam, ale letí kousek před ním a pěkně mu svítí na cestu. Petr muzikant dočvachtal na mokřinu. A tam už se veselila celá ta lesní společnost. „Těch ale je,“ myslí si Petr a kouká na tu strašidláckou nóbl sešlost. Lehkonohé víly zlehounka tancují a za nimi poletují malí lesní duchové Pavoučníčci a galantně jim přidržují dlouhé závoje. Kolem nich dovádějí rozježení skřítci Racochejlové a Kacafírci, na dlouhých stéblech trávy ostřice se houpou a chichotají roztomilé víly Plavuňky a trpaslíci Bahníci a Bláteníci se honí okolo ztrouchnivělého pařezu. V širokých listech lopuchu skotačí skřítci Skalníčci a ušatí šotci Kapradníčci a na mechových kamenech všude kolem posedávají pidimužíčci Blatoušníci s dlouhými stříbrnými vousy. A nad tím vším poletují a provádí své lotroviny bludičky a světlušky s malými lucerničkami a všelijaká ta roztodivná světýlka z močálů a blat.

„Pomáhej Pánbů ve spolek,“ pozdravil Petr tu divokou lesní chasu. Sundal jednoho trpaslíka z toho ztrouchnivělého pařezu, sedl si tam sám a začal hrát. Ale jak hrát! Takovou muziku ty pochmurné bažiny ještě neslyšely. Napřed vesele, rozverně a laškovně, potom snivě, zasmušile a teskně. Housle v jeho rukou se chvíli smály a chvíli zase plakaly. A to, co Petr muzikant svou hudbou vyprávěl, to by nikdo ani těmi nejkrásnějšími slovy sdělit neuměl. Víly přestaly tancovat, rozprostřely své závoje a poposedly si do kruhu kolem hrajícího Petra. Když dozněl poslední tón, odněkud seshora prosvitla stříbrná záře a po měsíčním paprsku se před něj zvolna snesla sama královna lesních víl.

„Tvá hudba mi učarovala, muzikante,“ řekla sametovým hlasem. „Podej mi své housle, odměním se ti.“ A v tu chvíli zatancovaly měsíční paprsky na strunách Petrových houslí a královna víl do nich v témže okamžiku vdechla celou tu čarovnou lehkost svého bytí. A potom housle putovaly z ruky do ruky a každá z víl, skřítků a šotků do nich svým dechem předali kousek své něhy, půvabu a kouzla. Petr se rozloučil a šel domů.
A od těch dob zněly housle v jeho rukou ještě lépe. Pokaždé, když rozezněl smyčcem struny, linuly se z nich čarokrásné tóny, ve kterých bylo slyšet radost i žal lehkonohých víl, rozverná hravost dovádivých lesních skřítků i zvonivé cupitání měsíčních paprsků. Jen ty housle za krátký čas úplně zezelenaly. Asi toho kouzelného lesního dechu bylo na ně přece jenom příliš moc.


Vyšlo na:

1997 - CD Pohádky na celý týden2008 - CD Pohádky na celý týden
- /reedice/


Tento text již vidělo lidi: 1820

  

[ Zpět na seznam písní ]